+48 607 744 724

Walory termoizolacyjne

Nie bez powodu budownictwo drewniane prężnie rozwijało się i wciąż rozkwita na obszarach znajdujących się w umiarkowanych i chłodnych strefach klimatycznych. Współcześnie, drewniane domy z bali spotkać można przede wszystkim na obszarach górskich i pogórzach (Tatry, Alpy) oraz intensywnie zalesionych (Skandynawia, Kanada, Alaska, Rosja).

W Polsce, całoroczne budynki tego typu przeżywają obecnie swój renesans i są coraz chętniej budowane na terenach nizinnych, a jednym z głównych czynników decydujących o ich rosnącej popularności są potwierdzone naukowo walory termoizolacyjne.

Dom z bali a dom szkieletowy

W celu uściślenia należy jednak zaznaczyć, iż współczesne budownictwo drewniane obejmuje nie tylko obiekty wykonane z bali, tradycyjnymi technikami, ale też domy prefabrykowane (szkieletowe). Te ostatnie opierają się na konstrukcji drewnianej i bezwzględnie wymagają dodatkowej izolacji – w przeciwnym wypadku nie nadają się do zamieszkania i nie spełniają norm energetycznych względem optymalnej przenikalności cieplnej. Zastosowana w tym przypadku technologia produkcji poszczególnych modułów znacznie różni się od procesów jakim poddawany jest surowiec w przypadku domów z bali. Tym samym, są one inne od szkieletowych, należą do odrębnych kategorii i bardzo różnią się pod względem izolacyjności – nie należy więc charakteryzować tych pierwszych parametrami typowymi dla obiektów prefabrykowanych.

Właściwości cieplne drewna

Jako surowiec pochodzenia naturalnego, który może być niemal dowolnie przetwarzany, drewno stanowi jeden z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych w budownictwie materiałów. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo dobra izolacyjność, wynikająca z niewysokiego współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K]. Parametry te, w zależności od wilgotności oraz rodzaju surowca, są zróżnicowane, jednak w kwestii przewodnictwa (mającego ogromny wpływ na termoizolacyjność), znacznie przewyższają beton, metal, kamień lub cegłę. W rezultacie, w obiekcie posiadającym drewniane ściany oraz przegrody i wykonanym w zgodności ze sztuką budowlaną mamy do czynienia ze znaczną stabilnością cieplną, a utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach ułatwia jej niezbyt szybkie wyrównywanie się.

Przyjemny chłód latem i ciepło zimą

Niezaprzeczalnym faktem jest, iż drewniane domy z bali są nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne w utrzymaniu. Ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła U, jakim charakteryzuje się drewno, straty ciepła przez ściany z niego wykonane są znacznie mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku obiektów murowanych.

W rezultacie, ilość energii zużywanej do dogrzania może wynieść nawet około 30% mniej, co przekłada się na realne oszczędności w tym zakresie. Ponieważ właściwości termoizolacyjne drewna nie pozwalają na przenikanie z zewnątrz zarówno chłodu, jak i gorąca, ograniczona lub nawet wyeliminowana zostaje też konieczność stosowania klimatyzacji.

Dom bez dodatkowej izolacji cieplnej?

Czy jest to możliwe? W przypadku prawidłowo i starannie wykonanych obiektów z pełnych bali drewnianych o grubości 26 centymetrów, w konstrukcjach jednorodnych, nie musimy stosować dodatkowej wewnętrznej warstwy ocieplenia. Właściwości termoizolacyjne surowca o tej grubości są na tyle dobre, że spełniają normowane przez Unię Europejską standardy energetyczne, a także warunki techniczne określone wytycznymi w uzupełnionych w 2009 roku przepisach budowlanych.

Decydując się na dom z bali o mniejszej średnicy (co oznacza mniejszą grubość ściany) niezbędne będzie już zastosowanie wewnętrznej izolacji, co jest powszechne i w żaden sposób nie wpływa na komfort użytkowania obiektu.

Dom z bali – czy warto?

Niskie przewodnictwo energetyczne drewna przekłada się na walory termoizolacyjne domów z bali. Straty ciepła przez ściany z tego naturalnego surowca są znacznie mniejsze, dlatego spadają koszty ogrzewania – mamy więc do czynienia z wymiernymi korzyściami, które w połączeniu z innymi zaletami czynią budownictwo drewniane idealną propozycją dla osób ceniących sobie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne.