+48 607 744 724
  • Admin Admin

Realizacja właściwie każdej inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością zadbania o jej aspekt formalny. Złożenie odpowiednich wniosków i pozyskanie zgód na przeprowadzenie poszczególnych prac, choć czasochłonne, jest konieczne do uniknięcia kłopotów związanych z posądzeniem o samowolę budowlaną. Jednak nie we wszystkich przypadkach musimy mierzyć się z machiną urzędniczą, ponieważ istnieją obiekty użytkowe, na których posadowienie na działce rekreacyjnej nie musimy posiadać pozwolenia, a do zalegalizowania wystarczy jedynie zgłoszenie. Kwestia ta dotyczy m.in. domków letniskowych, czyli wolnostojących i parterowych budynków rekreacji indywidualnej.

Domek letniskowy – z pozwoleniem czy na zgłoszenie?

Zasadniczo kwestia ta zależna jest od metrażu konstrukcji, bowiem powierzchnia zabudowy obiektu letniskowego na zgłoszenie nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych. Ponadto, musi to być obiekt wolnostojący, więc nie może być w żaden sposób połączony z istniejącym już budynkiem, nie możemy też postawić więcej niż jednego takiego domku na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki rekreacyjnej. Taki obiekt letniskowy nie może być piętrowy, dlatego w grę wchodzą jedynie projekty parterowe, które mogą jednak uwzględniać antresolę. Jeżeli wybrana przez nas konstrukcja spełnia te wytyczne, a wybrana lokalizacja to działka rekreacyjna, to możemy z powodzeniem skorzystać z procedury zgłoszenia, zamiast starać się o pozwolenie na budowę. Zgłoszenia dokonuje się w Starostwie Powiatowym na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac – w tym czasie urząd ma prawo wydać sprzeciw. Jeżeli jednak żadna obiekcja nie wpłynie, to Inwestor może rozpocząć budowę domku letniskowego do 35 m2.

Dom bez pozwolenia do 70 m2

Analizując kwestię budowy obiektów bez pozwolenia nie można nie wspomnieć, że od stycznia 2022 roku, w związku ze zmianą dotychczas obowiązujących przepisów, istnieje możliwość wybudowania domu na własny użytek o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2. Choć do korzystania z nowych przepisów jak na razie indywidualni Inwestorzy podchodzą z pewną dozą nieufności, to z pewnością jest to zmiana otwierająca wiele nowych możliwości. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu.