+48 607 744 724

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jak długo oczekuje się na przyjazd cieśli od momentu złożenia zamówienia na dom do momentu rozpoczęcia realizacji inwestycji?

Umowy podpisujemy z minimum 6 miesięcznym wyprzedzeniem. Elementy na każdy zamówiony obiekt wycinamy i dopasowujemy wcześniej u siebie. Następnie, spasowana całość rozkładana jest ponownie na części. Kolejnym krokiem jest przyjazd na miejsce budowy i ponowne zmontowanie całości już na działce klienta.

2. Jak długo trwają prace budowlane?

Zależnie od zakresu prac i wielkości domu, montaż gotowych elementów na działce Klienta wynosi od 4 do 8 tygodni dla obiektu oddawanego w stanie surowym zamkniętym i od 2-3 miesięcy dla wersji wykończonej pod klucz. Tak szybka realizacja możliwa jest dzięki temu, że w przeciwieństwie do budynków murowanych, wykonanie obiektu drewnianego nie wiąże się z koniecznością zastosowania przerw technologicznych.

3. Jak wysoki jest koszt surowca i koszt usług ciesielskich?

Podawany koszt budowy domu z bali jest sumą kosztów surowca oraz świadczonych usług. To oznacza, że Klient wybiera dom w jednej z opcji (np. w stanie surowym), według danego projektu, a my wyceniamy całość inwestycji w uzgodnionym zakresie prac.

4. Czy koszt wykonania domu z bala jest znacznie wyższy od standardowego, murowanego obiektu?

Koszt budowy domu z bali nie jest znacząco wyższy i jest zbliżony do kosztów związanych z wykonaniem budynku murowanego. Duże znaczenie ma jednak w tym przypadku energooszczędna technologia, przynosząca korzyści w trakcie użytkowania obiektu.

5. Czy obiekt wykonany jest w całości z drewna?

Oprócz podstawowych elementów konstrukcyjnych i wykończeń wykonanych z drewna, konieczne jest zastosowanie fundamentów, ław lub płyt żelbetowych. Wykończenie domu może też zostać wykonane z innych elementów – na przykład w przypadku nowoczesnych projektów domów z bali, wykończenie wykonujemy częściowo z drewna, a częściowo z płyt gipsowych, kamienia, cegły, szkła lub innych materiałów.

6. Czy możliwe jest osiągnięcie odpowiedniego i spełniającego normy poziomu termoizolacji?

Domy z bali są znacznie bardziej energooszczędne od murowanych. Przy dodatkowej izolacji zapewniają znakomite współczynniki przenikalności cieplnej, co doceniło już wielu naszych Klientów

7. Czy dom z bali może zostać wykonany w nowoczesnym stylu, bez charakterystycznych, tradycyjnych wykończeń?

Oczywiście – jest wiele nowoczesnych projektów domów z bali, spośród których wybrać można ten idealny, doskonale wpasowujący się w Państwa wyobrażenie o domu marzeń.

8. Jak należy przygotować się do przyjazdu cieśli z firmy Gazda?

Inwestor zobowiązany jest do zapewnienia zakwaterowania naszej ekipie w trakcie realizacji prac, czyli do wynajęcia mieszkania lub pokoju z dostępem do kuchni oraz toalety.

9. Czy wykonując fundamenty należy zastosować specjalne techniki lub odpowiednie materiały?

Parametry fundamentów zawsze określone są w projekcie i są dostosowywane do rzeczywistych warunków panujących na działce inwestora.

10. Czy dom z bali może zostać zbudowany w dowolnej lokalizacji?

Inwestycja tego typu może zostać zrealizowana wszędzie tam, gdzie nie będzie problemu z dowiezieniem materiałów oraz sprzętu, a także z dotarciem cieśli na plac budowy.

11. Czy domy z bali sprawdzają się w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska?

Zważając na fakt, iż są to konstrukcje spotykane na obszarach charakteryzujących się znacznie surowszymi warunkami klimatycznymi (np. Alaska, gdzie w dodatku buduje się praktycznie wyłącznie domy z bali, bez dodatkowego ocieplenia), budynki tego typu świetnie sprawdzą się również w Polsce.

12. Czy możliwe jest przeprowadzenie inwestycji zimą?

Tak – z drewna budujemy cały rok, niezależnie od pory roku. Niezbędne będzie jednak prawidłowe przygotowanie fundamentów przed wkroczeniem na plac budowy naszych cieśli.

13. Czy grubość bali stosowanych do budowy domu przełoży się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania?

Tak i jest to kwestia kluczowa. Z tego powodu, minimalna grubość ściany dla domu całorocznego wynosi 16-18cm w wersji z ociepleniem lub z bali 26cm bez ocieplenia. Firma Gazda wykorzystuje również bale o większej grubości – do 40cm włącznie.

14. Czy dom z bali można ocieplić z zewnątrz i wewnątrz?

Jeśli klient decyduje się na dom z ociepleniem, taką izolację wykonuje się najczęściej od wewnątrz.

15. Czy w użytym do budowy surowcu nie pojawiają się szkodniki niszczące konstrukcję?

Drewno jest odpowiednio zabezpieczone, nie tylko przeciw owadom, ale też przeciwogniowo i przeciwgrzybicznie. Tym samym, z biegiem czasu nie pojawiają się problemy związane z obecnością owadów i szkodników.

16. Czy konstrukcja jest na tyle mocna, aby unieść ciężar dachu i zapewnić pełne bezpieczeństwo?

Wszystkie wyliczenia są uwzględnione w projekcie i nie ma tu miejsca na przypadkowość – dom z bali można bez obaw przykryć ciężką dachówką ceramiczną, choć coraz częściej wykonujemy pokrycia z dachówki gontopodobnej.

17. Jak duże jest ryzyko wystąpienia pożaru?

Zaprószenie ognia w domu z tak grubych bali nie jest proste. Drewno jest impregnowane i bez pomocy osoby trzeciej, która działa w złym zamiarze – pożary nie zdarzają się. Wyjątkiem mogą być nieprawidłowo wykonane lub długo niepoddawane czyszczeniu przewody kominowe. Instalacje elektryczne bez odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego również zwiększą ryzyko pojawienia się ognia. Tego typu zaniedbania stanowią zagrożenie dla każdego obiektu, nie tylko drewnianego.

18. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić instalację elektryczną?

Najodpowiedniejsze są specjalne, samogaszące osłony (peszle). Dodatkowo, każdy większy obwód powinien mieć osobne zabezpieczenie.

19. Czy konstrukcja jest uszczelniana spoiwami? Jeśli tak – z jakiego materiału są one wykonane?

W tej kwestii korzystamy z dwóch opcji- łączenia bali na styk z uszczelką i piórami pośrodku (przy płazach i półbalach) lub z uszczelnieniem warkoczem, czyli mszeniem. Mszenie to układanie warkoczy z wiórów drzewnych, które oprócz uszczelnienia dodają uroku każdemu obiektowi tego typu. Uszczelnienia są więc również wykonane w całości z naturalnego surowca.

20. Czy w zakres prac ciesielskich wliczają się również te związane z wykonaniem stolarki okiennej i drzwiowej?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Standardowo, w oddawanym budynku w stanie surowym zamkniętym stosujemy najlepszej klasy okna z drewna Meranti, z pakietem trójszybowym.

21. Czy schody są wliczone w podstawowy koszt budowy domu piętrowego z bala?

Jeżeli Klient życzy sobie, abyśmy wykonali dom wykończony i pod klucz, schody również się w nim znajdą. Przedstawiamy wtedy kilka propozycji ich wykonania, do zaakceptowania przez inwestora.

22. Jaki system grzewczy do tego typu obiektu wybrać, aby był wydajny i bezpieczny?

Najlepszym będzie ten dopasowany do mediów, które już znajdują się na działce. Jeśli dostępny jest gaz, możemy wybrać ogrzewanie gazowe z dogrzewaniem z kominka (grawitacyjnym, z rozprowadzeniem lub z płaszczem wodnym). Coraz częściej spotykamy się także z zapytaniami inwestorów odnośnie pomp ciepła. Z pewnością ucieszy Państwa informacja, że z zainstalowaniem i efektywnym korzystaniem z tego rozwiązania w przypadku domów z bali nie ma najmniejszego problemu.

23. Czy po wykonaniu termoizolacji wewnątrz domu, przestrzeń użytkowa nie zmniejszy się drastycznie?

To wszystko przewiduje projekt. Jeśli dom od początku projektowany jest jako izolowany, to powierzchnia użytkowa, jaką ma on mieć (np. 140m2), będzie powierzchnią mierzoną po wykonaniu wewnętrznej izolacji.

24. Czy dom wykonany z bali będzie dobrym wyborem na obiekt użytkowany całorocznie?

Jak najbardziej – większość domów budowanych jest jako całoroczne, spełniając wszystkie potrzeby mieszkańców i zapewniając komfort użytkowania każdego dnia i o każdej porze roku.

25. Kiedy pojawi się konieczność wykonania pierwszych remontów?

Przy obiekcie wykonanym prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną, pierwsze remonty czy odświeżenia wymagane będą dopiero po kilkunastu latach użytkowania.

26. Czy możliwe jest wykonanie przebudowy lub rozbudowy, jeśli zajdzie taka konieczność w przyszłości?

Jest to możliwe, choć drastyczne zmiany wymagają dokładnych ustaleń i konsultacji z architektem, konstruktorem oraz wykonawcą.

27. Czy firma Gazda ma w swojej ofercie gotowe projekty domów?

Współpracujemy z kilkoma dużymi biurami projektowymi, m.in. dom-projekt.pl, mój-dom.pl oraz budownictwopolskie.pl. Do dyspozycji Klientów jest więc ponad 300 gotowych projektów domów z bali.

28. Jakie referencje i doświadczenie mają cieśle pracujący w firmie Gazda?

Działamy w branży już kilkanaście lat i posiadamy duże doświadczenie w zakresie budowy domów z bali. Nasi wybrani spośród najlepszych fachowców w kraju pracownicy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne, aby bez problemów wykonywać najbardziej wymyślne konstrukcje. Gotowe, użytkowane całorocznie budynki wykonane przez naszą ekipę ciesielską znajdą Państwo na terenie całego kraju.

29. Czy można gdzieś zobaczyć przykładowe realizacje wykonane przez firmę Gazda?

Serdecznie zapraszamy do naszego biura wykonanego w technologii półbali. W bezpośredniej okolicy, w której mieści się siedziba naszej firmy, wybudowaliśmy już kilkanaście domów, które możemy pokazać zainteresowanym Klientom.

30. Czy firma Gazda również zajmuje się montażem instalacji elektrycznej oraz wodno- kanalizacyjnej w budowanych przez siebie obiektach?

Jest to kwestia uzależniona od miejsca, w którym dom będzie budowany. W przypadku inwestycji zlokalizowanych niedaleko siedziby firmy możemy zaoferować kompleksowe wykonanie wszystkich prac: od fundamentów, aż po instalacje. Jeżeli natomiast plac budowy zlokalizowany jest w odległości powyżej 100 km od naszej siedziby, wtedy skupiamy się wyłącznie na montażu części drewnianej – do stanu surowego zamkniętego. Fundamenty oraz prace instalacyjne inwestor powierza wtedy lokalnym firmom.

31. Czy w obiektach wykonanych przez firmę Gazda występuje problem z gniciem drewna?

Absolutnie – taki problem nie może zaistnieć.

32. Czy firma Gazda zapewnia transport surowca?

Tak, współpracujemy z firmą transportową, która przewozi elementy naszych domów na działkę inwestora.

33. Z jakich gatunków drewna firma Gazda zwykle buduje domy z bali?

Najczęściej jest to świerk, sporadycznie sięgamy po jodłę lub modrzew.

34. Czy mikroklimat panujący w domu z drewna jest przyjazny dla mieszkańców?

Drewno charakteryzuje się tym, że samo reguluje wilgotność. W rezultacie, mikroklimat panujący w domu z bali jest najlepszy z możliwych i bardzo często realnie wpływa na polepszenie samopoczucia mieszkańców.

35. Czy ściany wewnątrz obiektu można pomalować, wytapetować lub położyć na nich płytki?

Część ścian wewnętrznych może zostać wykonana z płyt gipsowo-kartonowych. Można je następnie dowolnie pomalować lub położyć tapety i bez trudu dostosować aranżację wnętrza do swoich oczekiwań.

36. Czy pod wpływem działania niekorzystnych czynników atmosferycznych dom nie ulegnie szybkiej degradacji?

Aby uchronić obiekt drewniany przed nadmiernie szybką degradacją, należy co kilka lat (5-6) przeprowadzić konserwację bali oraz impregnację elementów głównych budynku. Są to usługi których świadczeniem również się zajmujemy, zapewniając wykonanym przez nas obiektom długowieczność.

37. Czy silne wichury mogą zaszkodzić konstrukcji domów z bali wykonywanych przez firmę Gazda?

Nie ma takiego zagrożenia, ponieważ zastosowana technologia sprawia, że silne podmuchy wiatru nie mają prawa wyrządzić konstrukcji najmniejszej szkody.

38. Czy drewno wykorzystywane do budowy jest poddawane wcześniejszemu sezonowaniu?

Wykonujemy domy z drewna sezonowanego lub z bali surowych. W obu przypadkach, po zakończeniu montażu całej konstrukcji obiekt osiada i pracuje, a wszystkie elementy same się dodatkowo doszczelniają.

39. Czy możliwe jest wykonanie piwnicy pod domem z bali?

Tak, nie ma z tym najmniejszego problemu.

40. Jakimi materiałami można pokryć dach domu z bali?

Wszystkimi dostępnymi na rynku – od dachówek ceramicznych i gontopodobnych, przez blachy, strzechę, wióry osikowe, aż po prawdziwy gont drewniany.