+48 607 744 724
  • Admin Admin

Bliskość natury, krótki czas budowy, ekologia. Korzyści płynące z postawienia domu z bali można wymieniać niemal w nieskończoność. Jednak nie ma róży bez kolców. Drewno ma pewne wady. Ze względu na naturalne pochodzenie, jest podatne na wiele czynników zewnętrznych, które je osłabiają i niszczą. Należy więc regularnie o nie dbać.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dom z bali?

Do najgroźniejszych wrogów drewnianej elewacji należą:

słońce – po wpływem promieni UV materiał szarzeje i matowieje. Wprawdzie ekspozycja na promieniowanie nie wpływa na trwałość drewna, ale z pewnością obniża walory estetyczne budynku;

wilgoć – śnieg, deszcz i para. Woda, pod każdą postacią, jest niebezpieczna dla elewacji. Wsiąka w strukturę drewna i powoduje pęcznienie, a z czasem pękanie;

grzyby i pleśnie – wilgotne drewno to warunki idealne do powstawania grzybów oraz pleśni. Te zaś powodują próchnienie;

szkodniki – niektóre gatunki wybierają drewno na kryjówkę, dla innych jest to pożywienie. Większość jednak jednocześnie mieszka i żywi się drewnem.

Jak im zapobiec? – pielęgnacja domu z bali

Częściowe zabezpieczenie surowca odbywa się już na etapie przygotowania bali na dom. Nowoczesne metody obróbki pozwalają na zabezpieczenie drewna przed wilgocią i szkodnikami. Jednakże na tym nie koniec. Aby dom z bali był wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne i szkodniki należy zadbać o niego samodzielnie – poprzez regularne czyszczenie oraz impregnowanie.

Czyszczenie elewacji

Do usuwania zabrudzeń należy wybrać słoneczny dzień. Najlepiej, jeśli dobra pogoda utrzyma się około tygodnia. Tak, aby materiał mógł wyschnąć. Do czyszczenia można użyć szarego mydła, proszku do prania lub myjki ciśnieniowej

Impregnacja

Elewację należy impregnować, przynajmniej raz na 5 lat. Środki ochronne – nałożone na czystą powierzchnię – będą skuteczniejsze i utrzymają się dłużej. Do zaimpregnowania elewacji warto wybrać bezdeszczowy dzień. Najlepiej, jeśli temperatura nie spada poniżej 5 stopni i nie przekroczy 25 stopni Celsjusza.

Środek należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Polecamy nakładać go pędzlem, a następnie rozetrzeć wzdłuż słojów. Po 12 godzinach – gdy impregnat wyschnie – należy przetrzeć elewację papierem ściernym, usunąć pył i pokryć drugą warstwą preparatu.