+48 607 744 724
  • Admin Admin

Wybór instalacji cieplnej to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każdy, kto buduje swoje cztery kąty. Nowoczesny system utrzymujący we wnętrzu właściwą temperaturę jest konieczny do tego, by budynek był funkcjonalny. W obiektach murowanych często zakłada się instalację o gazowym, węglowym lub elektrycznym źródle ciepła, które działa w systemie wodnym lub powietrznym. A jak ogrzewać dom drewniany? Tu również jest wiele możliwości, o których opowiemy w dzisiejszym materiale!

Ciepło w domu drewnianym

 

Budynki z bali mają mniejszą pojemność cieplną niż te murowane, co przekłada się na sposoby ich ogrzewania. Materiał, z którego zbudowany jest obiekt wpływa na to, jak długo ciepło utrzymuje się w jego wnętrzu oraz jak szybko temperatura w środku wzrośnie. Domy z drewna szybko się wychładzają, gdyż ich ściany nie kumulują energii cieplnej tak, jak to się dzieje w przypadku budynków murowanych.

Budynki z bali mają jednak tę przewagę nad murowanymi, że można ogrzać je dużo szybciej, gdyż ciepło będzie kierowane bezpośrednio do powietrza. Zaś w obiekcie murowanym, najpierw to ściany muszą zyskać optymalną temperaturę, a dopiero potem powietrze.

Jakie ogrzewanie wybrać do domu drewnianego?

 

Piece na paliwo stałe

Instalacja, która wymaga stosowania węgla lub ekogroszku, jest bardzo popularna w naszym kraju, lecz wiąże się z wieloma trudnościami. Wprawdzie zainstalowanie tego typu systemu grzewczego jest stosunkowo tanie, jednak utrzymanie go wymaga zaangażowania. Niezbędne jest specjalne, suche miejsce na przechowywanie spalanego surowca, np. węgla. Ten zaś jest ciężki, a trzeba go często transportować, zaś sam piec regularnie czyścić.

Ga ziemny i biopaliwa

System grzewczy, który działa na paliwa w stanie gazowym, również jest często stosowanym rozwiązaniem. Jest to opcja warta rozważenia, bowiem nowoczesne piece mogą utrzymywać stałą temperaturę w domu z drewna, nawet podczas nieobecności mieszkańców. Ponadto można je zabudować, więc nie ingerują w estetykę wnętrza.

Zastosowanie pieców gazowych nie zawsze jest możliwe. Cała instalacja wymaga bowiem podłączenia do sieci bazowej, a w przypadku jej braku, do własnego zbiornika, co może wiązać się z wysokimi kosztami.

Pompa ciepła

Postęp technologiczny zaowocował zmianami w dziedzinie systemów grzewczych. Dzięki niemu mamy nowoczesne pompy ciepła, które są opłacalne i bezpieczne dla środowiska. Jednakże, aby efektywnie podnosiły temperaturę w domu z drewna, wymagają rozbudowanego systemu rur doprowadzających wodę lub powietrze. Do założenia tej instalacji potrzebna jest więc działka o znacznych gabarytach.

Kominek

Zapewnia nie tylko przyjemne ciepło, ale także niezwykłą atmosferę. W małych domach drewnianych sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła. W większych obiektach powinien być traktowany jako uzupełnienie rozbudowanego systemu.

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym pozwalają na szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu i przekazanie energii do reszty instalacji cieplnej. Aby cieszyć się komfortem termicznym należy zadbać o regularne dokładanie opału i odpowiednią pielęgnację.