- Admin Admin
Rosnącą popularnością cieszą się w Polsce nowoczesne domy drewniane, których konstrukcja oferuje wiele korzyści — nawet przy różnych porach roku. Drewno charakteryzuje się właściwościami sprawiającymi, że wykonane z naturalnego materiału domy są trwałymi, energooszczędnymi i komfortowymi miejscami do życia, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Wiosna
To tradycyjnie jeden z najlepszych okresów na rozpoczęcie budowy domu. Sprzyjające warunki pogodowe umożliwiają szybkie postępy w pracach budowlanych. W przypadku domów drewnianych, proces budowy jest dodatkowo przyspieszony dzięki gotowym elementom konstrukcyjnym, które są przywożone na plac budowy i montowane na miejscu.
Podczas wznoszenia domu z bali nie ma potrzeby stosowania zapraw ani klejów, gdyż wszystkie części są ze sobą łączone przy użyciu śrub, gwoździ i metalowych łączników. Takie metody łączenia skracają czas stawiania domu, ponieważ nie trzeba robić przerw technologicznych. Wiosna sprzyja także pierwszej impregnacji drewna, która jest ważnym elementem zabezpieczenia domu przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym.
Lato
Drewno jako materiał budowlany ma naturalne właściwości izolacyjne, co oznacza, że dom drewniany jest niedrogi w eksploatacji i energooszczędny. Ponadto drewniane ściany odpowiednio izolują wnętrze domu od upałów, dzięki czemu wnętrze pozostaje przyjemnie chłodne. Utrzymują także stały poziom temperatury wewnątrz budynku, co przekłada się na mniejsze koszty klimatyzacji w gorące dni. W efekcie domownicy mogą cieszyć się chłodnym wnętrzem latem, bez obawy o wysokie rachunki za energię.
Jesień
To czas przygotowań na zimę i ostatnia szansa na dokonanie niezbędnych konserwacji przed nadejściem mrozów. Domy drewniane, aby mogły zachować właściwości izolacyjne i wytrzymałość, wymagają regularnej impregnacji. Pierwsza impregnacja powinna być wykonana zaraz po zakończeniu budowy, a kolejne co kilka lat, w zależności od warunków eksploatacji. Jesień to także dobry moment na przegląd techniczny domu. Co oczywiste, drewno jest materiałem, który może być łatwo uszkodzony przez czynniki atmosferyczne, ale odpowiednio zabezpieczona konstrukcja jest odporna na wichury, grad, wilgoć i ekspozycję na słońce.
Zima
Konstrukcja domów drewnianych jest znacznie lżejsza od murowanych, co pozwala na zastosowanie węższych i tańszych fundamentów. Jedynym etapem budowy wymagającym prac mokrych jest wylewanie fundamentów, co umożliwia budowę domu drewnianego nawet w zimie. Drewno jest materiałem odpornym na niskie temperatury, a do stawiania konstrukcji nie są wymagane materiały wrażliwe na mróz. Należy zaznaczyć, że jest to naturalny materiał świetnie utrzymujący ciepło, co jest istotne w miesiącach, kiedy temperatury spadają. W efekcie, dzięki samoczynnej regulacji poziomu wilgoci w domach drewnianych panuje odpowiedni mikroklimat — co oznacza, że zimą jest ciepło, a latem chłodno.
Wytrzymały dom drewniany
Drewno, jako materiał budowlany, jest trwałe i odporne na skrajne warunki atmosferyczne, co czyni domy drewniane komfortowymi i energooszczędnymi. Regularna konserwacja i impregnacja zapewnią, że drewniana konstrukcja będzie służyła przez wiele lat, gwarantując swoim mieszkańcom zdrowy i przyjazny mikroklimat przez cały rok.