+48 607 744 724
  • Admin Admin

Naturalne i ekologiczne rozwiązania są obecne w każdej dziedzinie życia – również nieruchomościach. Domy z drewna to dziś nie tylko budynki na wakacyjne czy letnie dni, ale całoroczne adresy singli lub rodzin. Od czego zacząć jego budowę? Od fundamentu, oczywiście. Jego rodzaj zależy od wielkości i przeznaczenia obiektu.

Zacznij od… badań geologicznych

Zanim przejdziemy do opisu badania gruntu i budowania fundamentów, przypomnijmy ich rodzaje. W jakich sytuacjach sprawdzą się warianty punktowe? Dla typowych mieszkalnych domów z drewna posiadłości lepsze będą ławy lub płyty.

Fundamenty domu z bali powinny zostać wykonane zgodnie z projektem budowlanym. Zanim jednak budowa ruszy, należy wykonać badania gruntu. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek podczas pracy czy późniejszego użytkowania nieruchomości. Kontrola stanu gruntu pozwoli dobrać odpowiednie podstawy dla budynku.

Rodzaje fundamentów

Całoroczny dom z bali można posadowić na standardowych ławach fundamentowych lub wykonać płytę fundamentową, która jest wylewana w całości. Ławy fundamentowe wykonuje się zarówno dla ścian nośnych, jak i wewnętrznych. Ich wymiary uzależnione są od obciążenia i jakości gruntu. By podstawy konstrukcji z drewna były bardziej wytrzymałe, konieczne jest zbrojenie. Używa się do tego prętów gładkich lub żebrowanych. Warto zaznaczyć, że nie jest to koniecznie w każdym przypadku, np. wiat letniskowych.

Płyta fundamentowa sprawdza się przy niskich i wysokich domach z drewna i na podłożu o słabej nośności. Obciążenie konstrukcji rozkłada się na całej jej powierzchni. Na warstwę stabilizacyjną fundamentu wylewa się płytę podkładową (tzw. chudego betonu), wykonuje izolację przeciwwilgociową i termiczną oraz montuje zbrojenie, a na końcu betonuje się całość. Ten rodzaj podłoża jest szybszy w realizacji niż tradycyjny, wykorzystujący ławy.

Zapraszamy do kontaktu!

Marzysz o posiadłości z drewna? Pamiętaj, że chętnie stworzymy go dla Ciebie od podstaw – na solidnych fundamentach dostosowanych do powierzchni budynku i terenu.