+48 607 744 724
  • Admin Admin

Domy zrębowe w stylu amerykańskim czy tradycyjne chaty góralskie łączy materiał –drewno. Jednak pomimo swojej lekkiej konstrukcji domy z drewna także muszą mieć stabilne fundamenty. Ten najważniejszy, choć niewidoczny element budowli powinien być postawiony precyzyjnie. Nie obejdzie się tutaj bez pomocy zewnętrznej firmy. Niektórym marzy się też piwnica w domu z bali. Co trzeba wiedzieć, przed rozpoczęciem budowy?

Rodzaje fundamentów pod dom z bali

Zależnie od możliwości i charakterystyki terenu, stosuje się jeden z kilku rodzajów podłoża:

Beton – fundament tradycyjny to solidne, często wybierane rozwiązanie. Niestety silny mróz i opady deszczu mogą wpłynąć na termin wylania fundamentów. Zanim beton zacznie wiązać, może nasiąknąć stojącą wodą. Popsuje to jakość kruszywa i zwiększy jego porowatość. Z tego powodu najlepiej zadbać o to, żeby posadowienie wystawało nad poziome terenu przynajmniej 10 cm. Wtedy konstrukcja nie będzie narażona na „spijanie” wody z gleby i nie będzie trzeba robić przerw w pacy.

Płyta fundamentowa – alternatywna opcja z żelbetu, wykorzystywana szczególnie na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych. Stawia się ją szybko, choć wymaga zastosowania droższego betonu.

Fundament bloczkowy – w Polsce ten sposób jest jednym z najczęściej wybieranych do domków letniskowych. Zamiast klasycznego wariantu z płynnym betonem kładzie się specjalne bloczki wykonane z betonu albo keramzytu. Nie nadaje się jednak w przypadku całorocznych domów z bali.

Jak widać, rozwiązań jest wiele. To, które z nich okaże się dla Ciebie najlepsze, to zawsze kwestia indywidualna. Przy wyborze można oczywiście kierować się kosztem lub poczuciem estetyki, jednak finalna decyzja powinna leżeć w rękach architektów i wykonawców z dużym doświadczeniem w branży.

Fundament pod dom z bali powinien być odpowiednio gładki i wypoziomowany. Trzeba zadbać też o to, by ekipa montażowa mogła swobodnie pracować. Chodzi przede wszystkim o usunięcie szalunków i zasypanie wykopów otaczających fundamenty. Na posesji musi znaleźć się też miejsce do składowania materiałów i zaparkowanie ciężarówki.

Piwnica w domu z bali

Jednopiętrowe drewniane domy góralskie często mają dodatkowe pomieszczenie pod ziemią. Piwnica to nie tylko miejsce do składowania żywności i różnego sprzętu. Obecnie coraz częściej służy jako kotłownia albo przechowalnia pompy ciepła. Ponadto w piwnicy można stworzyć dodatkowy pokój i urządzić tam osobisty warsztat, siłownię albo saunę.

Trzeba przy tym pamiętać, że koszt domu z podziemnym pomieszczeniem będzie wyższy. Naszym zdaniem taka inwestycja jest jednak opłacalna, zwłaszcza jeśli ktoś rozważa sprzedaż lokum w przyszłości. Domy z bali, w których jest piwnica, osiągają bowiem wyższą wartość na rynku wtórnym.

Podsumowanie – nie działaj pochopnie

Wybór odpowiedniego fundamentu, jak i kwestię piwnicy należy dobrze przemyśleć. Jeśli prace nie zostaną wykonane dokładnie, ściany bali mogą okazać się niestabilne. Z tego powodu nurtujące Cię szczegółowe kwestie lepiej omów z profesjonalistami sztuki budowlanej. Nasi eksperci przedstawią Ci zalety każdego rozwiązania i pomogą przy podjęciu ostatecznej decyzji. Nie wahaj się do nas zadzwonić.