+48 607 744 724
  • Admin Admin

Chata w stylu log cabin zyskują coraz większą popularność w Polsce. Wokół ich tematu narosło sporo kontrowersji, przez co może być Ci ciężko oddzielić prawdziwe informacje od plotek. Przygotowaliśmy zatem krótki artykuł, w którym obalamy często powtarzające się mity o domach z bali.

Oto lista 10 powszechnych przekonań dotyczących drewnianych domów, które jednak nie mają wiele wspólnego z prawdą:

Domy z bali trzeszczą.

Ten mit najprawdopodobniej wziął się z horrorów, gdzie schody chat postawionych w głębi lasu potwornie skrzypiały przy najmniejszym obciążeniu. W rzeczywistości domy z drewna są o wiele cichsze niż ich odpowiedniki zbudowane w technologii szkieletowej czy budynki murowane. Masywne belki doskonale tłumią wibracje, dzięki czemu dźwięki nie roznoszą się wewnątrz. Trzeba jednak przyznać, iż dom zbudowany z prawdziwych bali może wydawać odgłosy. Są to naturalne efekty, gdy drewno pęka, stąd często mówi się, iż są to domy z duszą.

Drewniane domy są łatwopalne.

Należy pamiętać, że dzisiejsze budowle z drewna różnią się od tych sprzed kilku wieków. Teraz drewno pokrywa się impregnatem, który działa przeciwpożarowo oraz ułatwia gaszenie płomieni. Ponadto drewno czterostronnie strugane sprawi, że belki się nie zajmą, gdyż języki ognia tylko je muskają. W takich warunkach trudniej o wybuch pożaru. Co ciekawe, w przypadku pożaru drewno może ostrzec domowników – zaczyna wtedy trzeszczeć.

Dom z drewna równa się drogie ubezpieczenie.

Wysokość polisy drewnianego domu zależy w głównej mierze od jego wartości, a także stopnia, w jakim został zabezpieczony. Wpływ ma też łatwopalność materiałów, z jakich powstał.

Domy z bali nie są trwałe i butwieją.

Niezależnie od tego, co ci się wydaje, dom z drewna może stać nietknięty przez wiek, przechowa więc w swoich ścianach kilka pokoleń. Żeby zrozumieć bezzasadność tego mitu, wystarczy spojrzeć na ponad stuletnie domy stojące do dziś w Tatrach. Ponadto, obecnie przy budowie domów całorocznych stosuje się preparaty konserwujące, które zapobiegają gniciu.

Trudno znaleźć wykonawcę.

Kilkadziesiąt lat temu rzeczywiście tak było. Natomiast obecnie na rynku można znaleźć wiele firm, które budują domy z bali. Jednak znalezienie fachowej ekipy jest niestety coraz trudniejsze.

Domy z bali buduje się tylko w górach.

Tego typu budownictwo budzi skojarzenia z tradycyjnymi podhalańskimi chatami. W świadomości Polaków funkcjonują one głównie jako element górskiego krajobrazu, aczkolwiek zaczyna się to zmieniać. Coraz częściej można dostrzec domy zbudowane na nizinach, a nawet na działkach kupionych niedaleko metropolii. Tym bardziej, że jest coraz więcej nowoczesnych projektów, które mogą powstawać na różnych terenach.

Domy drewniane mogą zjeść korniki.

Nikt nie chciałby, żeby jego dach nad głową pożarły owady. Na szczęście w tym przypadku obawy są bezzasadne, choć zrozumiałe – w końcu korniki jedzą drewno. Jednakże drewno po okorowaniu i obróbce jest dokładnie sprawdzane, a do budowy przeznacza się tylko odpowiednio wyselekcjonowane, sprawdzone jakościowo bale.