+48 607 744 724
  • Admin Admin

W czasach błyskawicznie postępującego rozwoju coraz więcej osób marzy o powrocie do korzeni i bliskości natury. Z tego względu już od wielu lat można obserwować stale rosnącą popularność domów drewnianych z bali. Są one niezwykle estetyczne, funkcjonalne, a także ekologiczne. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba je odpowiednio chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. W tym zadaniu pomaga wykonywanie okresowej impregnacji.

Zagrożenia dla domu drewnianego z bali

Dom drewniany z bali ma kilku wrogów, a wśród nich znajduje się światło słoneczne, a także woda. Pierwsze doprowadza m.in. do matowienia surowca, znacząco obniżając estetykę budynku. Woda wsiąka natomiast w strukturę materiału, a to doprowadza do jego uszkodzenia (pęcznienie oraz pękanie). To właśnie wilgoć sprzyja również rozwojowi grzybów i pleśni. Warto także wspomnieć o szkodnikach, które stanowią zagrożenie dla domu.

Wybór produktu zabezpieczającego – o czym trzeba pamiętać?

Preparat do zabezpieczenia drewna powinien być silny i przeznaczony do elewacji drewnianych, a nie np. tylko do altan i tarasów. Do impregnacji domu warto wybrać sprawdzony produkt, który będzie chronił go przed warunkami atmosferycznymi, a także szkodnikami i mikroorganizmami.

Choć drewno jest zabezpieczane na etapie przygotowywania bali na dom, wymaga ono stałej ochrony. Z tego względu zaleca się wykonywanie impregnacji przynajmniej raz na 5 lat lub po zauważeniu niepokojących sygnałów. Wśród nich można wymienić łuszczenie powłok i szarzenie drewna.

W firmie Gazda w większości domów drewnianych z bali stosujemy olejowanie za pomocą olejów marki Osmo lub wykorzystujemy preparaty marki Remmers. Trwale zabezpieczają one surowiec, a dodatkowo wpływają na poprawę jego estetyki.

Kontrola domu drewnianego z bali

Regularne kontrole mają niebagatelne znaczenie dla utrzymania budynku drewnianego z bali w dobrym stanie. To właśnie one pozwalają szybko zauważyć pierwsze sygnały i wykonać impregnację w odpowiednim czasie. Warto więc każdej wiosny sprawdzać wszystkie ściany zewnętrzne. Mniejsze szczeliny należy zaimpregnować, co pozwoli uniknąć wchłaniania się wody w głębsze struktury bala.

Impregnacja domu drewnianego z bali krok po kroku

Na początku należy oczyścić elewację za pomocą wody i szarego mydła lub profesjonalnego preparatu. Warto zrobić to, gdy utrzymuje się słoneczna pogoda, która pozwoli na szybkie wyschnięcie materiału. Za pomocą papieru ściernego można się pozbyć także przebarwień na drewnie.

Impregnację powinno się wykonywać przy temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza i wtedy, gdy nie ma deszczu. Produkt należy przygotować zgodnie z opisem producenta i nakładać go pędzlem dobranym do konkretnego preparatu. Gdy ten zacznie matowieć, trzeba rozetrzeć go wzdłuż słojów drewna, stosując przy tym półsuchy pędzel.

Następnie należy odczekać około 12 godzin do wyschnięcia impregnatu i przeszlifować elewację papierem ściernym. To zwiększy przyczepność kolejnej warstwy. Następnie wystarczy usunąć pył i powtórzyć nałożenie preparatu. W ten sposób przeprowadzana jest impregnacja domu drewnianego z bali, dzięki której może on zachować swój doskonały stan przez długie lata.