+48 607 744 724
  • Admin Admin

Własna przestrzeń do życia, która umożliwia codzienny kontakt z naturą, to marzenie wielu osób. Z tego względu w ostatnich latach możemy zauważyć popularność ekologicznych, funkcjonalnych oraz niezwykle estetycznych domów z bali drewnianych. Warto jednak mieć na uwadze to, że trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację tak, aby były w doskonałym stanie i miały nienaganny wygląd przez wiele lat. W artykule przedstawimy przydatne wskazówki dla każdego obecnego i przyszłego posiadacza takiego budynku. Zapraszamy do lektury!

Na dom z bali drewnianych na co dzień oddziałuje wiele niesprzyjających czynników zewnętrznych, które osłabiają oraz niszczą drewno. Wśród nich można wymienić słońce, które przez promienie UV doprowadza m.in. do matowienia surowca. To sprawia, że elewacja budynku drewnianego traci początkowe walory estetyczne. Poza tym jest także woda ze śniegu czy deszczu, która wsiąka w strukturę materiału, prowadząc do jego pęcznienia i pękania. Wilgoć jest również idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby czy pleśń. Dodatkowo drewno jest lubianą kryjówką, a także pożywieniem dla różnych szkodników.

Jak pielęgnować dom z bali drewnianych?

Drewno zabezpieczane jest już podczas przygotowywania bali na dom. Nie można jednak poprzestać wyłącznie na tej częściowej ochronie i trzeba również samemu zadbać o doskonały stan budynku. Należy więc pamiętać o jego impregnacji przynajmniej raz na 5 lat, a także o regularnych obserwacjach. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, a w tym np. łuszczenie powłok czy szarzenie drewna, nie warto dłużej zwlekać z wykonaniem prac.

Przygotowanie powierzchni do impregnacji

Przed nałożeniem odpowiednich środków należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu elewacji domu z bali drewnianych. To właśnie dzięki temu impregnaty będą skuteczniejsze, a także utrzymają się przez dłuższy czas. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego wodę oraz szare mydło lub specjalne preparaty. Zauważone przebarwienia na drewnie można usunąć za pomocą papieru ściernego. Na czyszczenie elewacji najlepiej wybrać słoneczny dzień, a nawet dłuższy czas, w którym panuje dobra pogoda, ponieważ dzięki temu materiał szybko wyschnie.

Bardzo ważnym etapem jest zakup właściwego środka, który zapewni ochronę domu z bali drewnianych. Najlepsze preparaty zabezpieczają surowiec przed różnymi warunkami atmosferycznymi, a także pleśnią, grzybami oraz szkodnikami.

W naszej firmie, w przypadku większości domów z bali drewnianych wykonujemy olejowanie, wykorzystując oleje marki Osmo. Są to innowacyjne preparaty, które zapewniają trwałą ochronę, a także podkreślają wyjątkową estetykę materiałów. Osmo to producent z wieloletnim doświadczeniem, będący już od długiego czasu niekwestionowanym pionierem w kwestii ochrony drewna.

Impregnacja domu z bali

Do wykonania pracy warto wybrać dzień, w którym nie występują opady deszczu, a temperatura wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Preparat trzeba przygotować według zaleceń producenta i nakładać go pędzlem odpowiednim do stosowanego impregnatu. Po rozprowadzeniu preparatu, gdy zauważymy, że ten matowieje, trzeba rozetrzeć go wzdłuż słojów drewna, wykorzystując do tego półsuchy pędzel.

Aby drewno miało równomierny kolor, najlepiej zacząć od miejsca, które było malowane jako pierwsze. Później należy odczekać około 12 godzin, aż impregnat wyschnie. Następnie można przeszlifować elewację papierem ściernym, co wzmocni przyczepność drugiej warstwy. Gdy te zadania zostaną wykonane, należy usunąć pył i nałożyć drugą warstwę preparatu. Właśnie taka pielęgnacja pozwoli na zachowanie domu z bali drewnianych w doskonałym stanie przez wiele lat.