+48 607 744 724
  • Admin Admin

Inwestorzy, którzy planują wkrótce zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnego domu, mogą obecnie wybierać pomiędzy projektami murowanymi, a tymi z bali. Nic dziwnego, że bardzo często pytają o to, która opcja jest droższa, a także o to, które z tych rozwiązań bardziej się opłaci.

 Jak kształtuje się koszt budowy domu z bala w porównaniu z obiektem murowanym?

 Zasadniczo zarówno budowa obiektu murowanego, jak i tego drewnianego to spore wyzwanie finansowe dla Inwestora, a ze względu na fakt, że taki budynek będzie nam służył latami, warto wybrać nie tyle opcję najtańszą, co po prostu przyjemniejszą w użytkowaniu i szybszą w realizacji. Należy też mieć na uwadze fakt, że obie te technologie bardzo się od siebie różnią, dlatego najłatwiej różnice oszacować zestawiając ze sobą obiekt murowany i drewniany dom z bala w stanie surowym zamkniętym. Na tym etapie możemy bowiem łatwiej ocenić koszt wykonania m.in. przegród zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku obiektu murowanego na pewno na liście elementów generujących koszty pojawią się takie pozycje jak ścianki murowane, strop żelbetowy czy słupy i podciągi. Dom z bali to zaś strop, ściany wewnętrzne i zewnętrzne z drewna, a także podbitki na okapach z tego samego surowca. Warto zaznaczyć, że w tym drugim przypadku odchodzą na przykład wydatki związane z przygotowaniem elewacji zewnętrznej, a także z osuszaniem niezbędnym do usunięcia wilgoci ze świeżo postawionych murów. Tym samym możliwe jest znacznie szybsze wprowadzenie się, bez konieczności stosowania przerw technologicznych przedłużających oczekiwanie.

 Czy to się opłaca?

 Tradycyjny, ale posiadający wszelkie współczesne udogodnienia drewniany dom z bala to opcja, która od dawna przyciąga uwagę Inwestorów. Kusi między innymi szybkością realizacji inwestycji, a także mikroklimatem, którego nie da się odtworzyć w żadnym innym systemie, co znakomicie bilansuje nieco wyższy koszt jednostkowy za konkretną powierzchnię użytkową. Dlatego właśnie w ostatecznym rozliczeniu to właśnie dom drewniany z bali okazuje się być korzystniejszą pod względem użytkowym inwestycją.