+48 607 744 724
  • Admin Admin

Zmiany w przepisach budowlanych i nacisk na to, aby obiekty mieszkalne spełniały standard WT 2021 wpłynęły również na to, w jaki sposób należy obecnie konstruować domy z bali. Do tej pory umykały one wytycznym dotyczącym termoizolacyjności, a ich objęcie sztywnymi i często opierającymi się wyłącznie na teoretycznych obliczeniach normami technicznymi w pewnym sensie doprowadziło do tego, że w swojej dotychczasowej formie nie mogą już funkcjonować. Do otrzymania zgody na użytkowanie musiałyby być bowiem konstruowane z bali o absurdalnych grubościach (71 cm średnicy dla okrągłych i 62 cm grubości dla prostokątnych), czyli z budulca właściwie nieosiągalnego, a już na pewno bardzo drogiego.

Dom drewniany z bali – optymalna grubość surowca

Oczywistym jest fakt, że nawet przy tych niedogodnościach Inwestorzy zdecydowani na zamieszkanie w domu drewnianym z bali nie zrezygnują ze spełnienia w ten czy w inny sposób swoich marzeń. Z tego powodu, aby przegrody zewnętrzne spełniały teoretyczne normy dotyczące termoizolacyjności, stosowane są dodatkowe warstwy ocieplenia wewnątrz. Dzięki temu możliwe jest jeszcze lepsze uszczelnienie ścian – dokładnie takie, jakie jest wymagane w obecnie obowiązujących standardach.

A jak to się przekłada na grubość bali?

Zasadniczo normy, na bazie których powstały nowe standardy, na stałym poziomie określają wartości współczynnika cieplnego dla drewna – niestety bez uwzględnienia zachowania tego surowca w różnych warunkach temperaturowych. Tym samym obligują Inwestora do zastosowania dodatkowych warstw ocieplenia i jednocześnie nie konkretyzują grubości bali, półbali i płazów. Z tego powodu niektórzy Inwestorzy próbują wynegocjować wykorzystanie surowca o mniejszej grubości, jednak standardowo stosuje się materiał o grubości 18-20 centymetrów z termoizolacją od wewnątrz z wełny mineralnej czy też ekofibry drzewnej na 10-20 centymetrów. W ten sposób możliwe jest uzyskanie pewnego kompromisu pomiędzy tym, co ustawodawca zatwierdził w standardach, a tym, czego od takiego domu oczekuje Inwestor. Są również świadomi Inwestorzy, którzy przy grubości bali (lub płazów) wynoszącej ok. 22-24 cm nie używają żadnej izolacji. Jest to jednak odpowiednie tylko przy balach suchych, zwykle BSH.