+48 607 744 724
  • Admin Admin

Decydując się na budowę własnego miejsca do życia stajemy na drodze pełnej wyborów. Począwszy od lokalizacji, przez formę konstrukcji po dobór odpowiednich materiałów budowlanych. Od wieków domy z drewnianych bali zapewniały schronienie swoim mieszkańcom. Dzięki zwiększonej świadomości ekologicznej rozwiązania te zyskują coraz większą popularność. O czym należy pamiętać decydując się na taką budowę? Na ile lat posłużą domy z bali?

Na długość użytkowania budynku z drewna wpływa wiele czynników. Istotne jest utworzenie konstrukcji z surowca o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Dbałość o fachową i regularną impregnację drewna może znacznie wydłużyć czas użytkowania budynku. Konserwacja jest zatem kluczem do zapewnienia właściwych warunków eksploatacji. Odpowiednia jakość surowca to nie wszystko, czemu jeszcze warto się przyjrzeć projektując dom z bali?

Czy naprawdę są jakieś znaczące różnice w planowaniu przestrzeni mieszkalnej między budynkami o konstrukcji betonowej, a domami wykonanymi z drewnianych bali? W przypadku tych drugich ważne, żeby jak najwcześniej rozplanować ustawienie mebli. A przed ich usytuowaniem odpowiednio zaimpregnować ściany farbą lub woskiem z UV. Drewno ma tendencję do naturalnego ciemnienia i bez użycia właściwego środka ściana, na której ustawione będą meble może z czasem się przebarwić.

Co wpływa na trwałość drewnianych budowli?

Ważne jest podłoże na jakim umieszczona zostanie konstrukcja. W tym przypadku, tak samo jak w trakcie każdej budowy, istotny jest solidnie wykonany fundament, który zapewni pełną stabilność konstrukcji. Można tutaj wykorzystać tradycyjną wylewkę lub użyć płyty betonowej z izolacją. Poza wspomnianą już wysoką jakością surowca liczy się także jego grubość oraz średnica.

Istotne jest także to, by wykorzystywane w trakcie budowy drewno było odpowiednio wysuszone. Dom z bali powstaje szybciej niż budynek z cegieł, a proces budowy może być przeprowadzany o każdej porze roku. Jednak znalezienie profesjonalnych i rzetelnych fachowców w przypadku wykonania drewnianego projektu może być trudniejsze.

Czy dom z bali przetrwa 100 lat?

Oczywiście, że tak! Może służyć wielu pokoleniom znacznie dłużej niż wiek. W procesie budowy warto jednak korzystać z pomocy wykwalifikowanych firm, które specjalizują się w tego typu pracach. Doświadczeni fachowcy wykorzystujący nowoczesne technologie mogą skonstruować solidną przestrzeń mieszkalną dla pokoleń. Domy z bali są trwałe i bezpieczne w eksploatacji, a dzięki odpowiedniej konserwacji będą wspaniale wyglądać przez wiele lat.