+48 607 744 724

Nasza technologia

Jako firma działająca na polskim rynku od wielu lat i zatrudniająca cieśli posiadających doświadczenie w swoim fachu, możemy w bardzo krótkim czasie zrealizować inwestycję budowlaną i sprawić, że gotowy obiekt stanie się miejscem idealnym do zamieszkania, całkowicie spełniającym Państwa oczekiwania.

Nasza technologia opiera się na wyselekcjonowanych, odpowiednio przygotowanych surowcach oraz technikach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Domy budowane są z półbali, bali okrągłych ręcznie ciosanych, okrągłych maszynowych, a także z płazów. Ich optymalna grubość, odpowiedni sposób obróbki i najlepsza jakość wykonania to pewność, że gotowy obiekt będzie spełniał wymogi techniczne oraz sprosta obowiązującym normom w zakresie efektywności energetycznej.

Przygotowanie

Po otrzymaniu zlecenia na wykonanie domu z bali od Inwestora wybieramy odpowiedni surowiec, niezbędny do realizacji obiektu zgodnie z przekazanym przez Klienta projektem. Przygotowujemy całą konstrukcję u siebie, na placu, sięgając po bale okrągłe z litego drewna, ręcznie ciosane (średnica 300-500mm), toczone (średnica 160-300mm), półbale lub płazy, poddane wcześniej impregnacji przeciwogniowej, przeciwgrzybicznej oraz przeciw szkodnikom. Wykonywane są zamki (frezy wzdłużne – pojedyncze lub podwójne) kluczowe dla zapewnienia w gotowym obiekcie pożądanej szczelności.

Dopasowanie poszczególnych elementów jeszcze przed rozpoczęciem budowy ma ogromne znaczenie nie tylko dla szybkości realizacji inwestycji, ale też jej funkcjonalności i efektywności. Prawidłowo wykonany dom z najgrubszych bali nie będzie bowiem wymagał dodatkowej termoizolacji. Ostatnim etapem przygotowania jest rozebranie dopasowanych elementów konstrukcji i dostarczenie ich na miejsce budowy.

Budowa

Nasza ekipa ciesielska rozpoczyna sadowienie domu z bali na wcześniej przygotowanym fundamencie, wykonując w pierwszej kolejności podwalinę. Następne warstwy bali układane są na zrąb (tworzą zamknięty wieniec), wykorzystując wcześniej przygotowane wręby znajdujące się na końcach bali. Charakterystyczne są tutaj narożniki – węgły, czyli krzyżujące się belki poszczególnych ścian.

W zależności od realizowanego projektu, na narożnikach pozostawia się wystające końcówki bali (ostatki). Zwieńczeniem ścian jest warstwa bali znajdująca się najwyżej – ta, na której układane są elementy konstrukcji dachu, nazywana powszechnie oczepową. Gotowe ściany z bali drewnianych mogą być poddawane mszeniu (dodatkowemu uszczelnianiu warkoczami z wiórów drzewnych), co zależy od technologii oraz wyboru inwestora.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oferujemy trzy opcje, z których każdy inwestor może skorzystać i wybrać tę najbardziej odpowiednią:

  • MINI (oddanie obiektu w stanie surowym otwartym),
  • MIDI (oddanie obiektu w stanie surowym zamkniętym),
  • MAXI (kompleksowe wykonanie domu z bali pod klucz, gotowego do zamieszkania).

Konserwacja

Podobnie jak nasi Klienci pragniemy, aby wykonane przez nas obiekty przetrwały w nienaruszonym stanie długie lata. Z tego powodu przygotowaliśmy również ofertę dotyczącą konserwacji domów z bali. Zabiegi te powinno wykonywać się regularnie, co kilka lat, z zastosowaniem odpowiednich technik oraz preparatów, które pozwolą na nadanie drewnianym ścianom z bali pożądanej odporności na działanie niekorzystnych czynników.